Klima Periyodik Bakım Kılavuzu

Periyodik Koruyucu Bakım Nedir?

Soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde oluşabilecek arızaları minimuma indirmek, sistemin çalışma verimliliğini ve konforunu kesintisiz bir şekilde en üst seviyede tutmak amacıyla belirli periyotlarda yapılan işlemler bütünüdür.

Temizlik Nedir?

Soğutma ve iklimlendirme sistemlerinde yapılan temizlik işlemleri, koruyucu bakım işlemleri dışında tutulmalıdır.
Isı değiştiriciler ve filtrelerde hava geçişinin sağlıklı bir şekilde sağlanması için, zaman içerisinde oluşan kir, tortu ve toz parçacıklarından arındırılması, iç ve dış ünitelerinin dış yüzeylerinin temizlenmesi işlemidir.

Periyodik bakım, uzun vadede aşağıda belirtilen avantajları sağlamaktadır
• Cihaz ömrünü uzatır.
• İnsan sağlığını korur.
• Enerji sarfiyatını düşürür.
• Periyodik bakım sırasında yapılan temizliklerle işletme giderleri azalır.
• Periyodik olarak yapılan temizlikler ve olası arıza nedenleri giderildiğinden dolayı bakım giderleri azalır.
• Periyodik bakım ile ısı değiştiricilerde kirlilik nedeniyle oluşan verim düşüklükleri önlendiği için ısıtma ve soğutma yüklerinin karşılanması daha kısa süreli çalışmalar ile sağlanabilir. Bu sayede yapılan düzenli bakım sistemin ömrünü uzatacaktır.
• Periyodik bakım sırasında ömrünü dolduran parçalar arızaya neden olmadan değiştirileceği için sistemden kesintisiz yararlanılabilir.
• İşletme teknik personeli üzerinde, arızalı sistemlerin yaratmış olduğu stres kalkacağından işletme personelinin verimliliği artacaktır.
• Yapılan düzenli bakım ile arıza oranları düşürüldüğü için sistemin arızalar nedeniyle kesintiye uğramasından doğacak kayıplar önlenecektir.

Periyodik Bakım Yapılmadığı Zaman Karşılaşılacak Durumlar
• Filtre üzerinde yuvalanan virüs ve mikroplar üreyerek ortama dağılabilir. Bu durum Solunum yolu hastalıklarına (Lejyoner, Koah, Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu, Zatüre..vb) kapılma ihtimalinizi arttıracağı gibi insan sağlığı üzerinde ciddi olumsuz etkilere neden olabilir.
• Drenaj sisteminde oluşan tıkanmalar, su sızıntılarına neden olabilir. Cihazların bulunduğu ortamlarda, hoş olmayan kokular oluşabilir.
• Cihazlarınızın Enerji tüketimleri giderek artış gösterecek olup işletme maliyetleriniz artacaktır. Bakımların zamanında yapılması Enerji tüketimini geriye çekeceği gibi cihazların ömürlerini uzatır ve bu süreyi maksimum performans ile geçirmelerini sağlar.
• Sistemin Periyodik olarak bakımı yapılmaz ise, kompresörün basma sıcaklığı artabilir, hava debisi azalabilir, İdeal filtreme yapılamazsa sistem verimli şekilde çalışamayarak ve arızalara yol açabilir.
• Klima sistemlerinize bakım yapılmaması arıza durumunda sistemin kesintiye uğramasına sebebiyet verebileceği gibi uzun vadede telafisi güç sorunlara neden olabilmektedir.
• Sisteminize teknik detaylara sahip olmayan kişiler tarafından yapılan müdahaleler, istenilen performans değerlerinde çalışamamasına sebebiyet verecektir.

Klima Fiyat Bilgisi

Değerli Müşterimiz, klimalarımızın fiyatları, model, kapasite ve özelliklerine göre değişiklik göstermekte ve her kapasite için farklı özellikte modellerimiz bulunmaktadır. Sıcak havaların yüksek seviyelere çıktığı Adana’da evinizin veya iş yerinizin detaylı incelemesi yapılır ve ihtiyacınıza uygun klima projesi çıkartılır.

Konforlu bir iklimlendirme için sizin ve mekanınızın ihtiyacını karşılayacak model ve kapasite seçimi büyük önem taşır.

Mekanınızın bulunduğu coğrafi bölge, mekanın güneş alma durumu, izolasyonu, mekandaki kişi sayısı, mekanın çatı kat ya da ara kat olması, mekanın elektrik yükü gibi etkenler, seçilecek klima cihazının model ve kapasitesini doğrudan etkilemektedir. Ayrıca sadece mekanın ihtiyacına göre hesaplanan kapasiteye bakarak seçim yapmak istenen sonucu vermeyecek ve yanıltıcı olacaktır. Müşteri ihtiyacının da hesaba katıldığı bir hesaplama yapılarak, klima kapasite ve modeli belirlenmelidir.

Adana’da Klima seçiminde doğru kapasite belirlenememesi, gerekli kapasitenin üzerinde veya altında bir kapasite seçiminin yapılması sonucunda düşük performans ve/veya yüksek faturalarla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple satın alım öncesi klima seçimi mutlaka uzman ekiplerimiz ile birlikte yapılmalıdır. Böylece doğru seçilmiş klimanızla konfor standartlarınız yükselip yaşam kaliteniz artarken, yüksek enerji tasarrufu da sağlamış olursunuz.

Mekanınız için uygun model ve kapasitenin belirlenmesi, ürün ve fiyat bilgisi almak üzere, +90 532 218 25 64 numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere ulaşmamızı isterseniz “İletişim Formu”nu doldurabilirsiniz.

  • Zamanında Hizmet
  • 7/24 Acil Çağrı

  • Memnuniyet garantili